Gå til primært indhold
Main content begins here
Søg her

Ordblindeundervisning for hf-elever

kvindelig studerende læser i en bog

Støtte til dig som går på hf og er ordblind

Vi støtter dig hele vejen- så du kan få mest muligt ud af din uddannelse

Når du starter på HF hos os, bliver du VLV screenet. Ud fra denne screening kan vi se om det giver mening, at teste dig videre for ordblindhed. Hvis det viser sig, at du er ordblind, sørger vi for, at du får den rette undervisning og støtte gennem hele din uddannelse.

Undervisningen foregår ved siden af din normale undervisning på et lille hold og er tilpasset dit niveau og dine behov. Her får du redskaber og digitale hjælpemidler, som hjælper dig med at læse bedre, skrive bedre og arbejde mere effektivt med tekst.

Vi vil gerne sikre, at du får mest muligt ud af din HF-uddannelse, og derfor følger vi dig hele vejen. Vores erfaring viser, at målrettet støtte gør en stor forskel, og mange elever fortæller, at de hurtigt mærker fremgang og får mere selvtillid i deres studier.

Som ordblind elev på Thy-Mors HF & VUC får du både tilbudt SPS-støtte og ordblindeundervisning. Undervisningen foregår på små hold uden for dit normale skema, så du kan få den støtte, der passer bedst til dig.

Spørgsmål og svar

Lær mere om ordblindeundervisningen

Her får du svar på de mest stillede spørgsmål.
Hvilke tegn er der på ordblindhed?

Typiske tegn på ordblindhed

Du kan opleve ét eller flere af disse tegn:

  • Langsom læsning og svært ved at overskue tekst

  • Problemer med at læse undertekster på tv

  • Bytte om på bogstaver og læse nogle ord forkert

  • Vanskeligheder med stavning og at skrive sammenhængende tekster

  • Træthed eller ubehag ved læsning

Hvis du er i tvivl, kan en online ordblindetest give en indikation af, om du kan have gavn af yderligere undersøgelse.

Hvornår er der undervisning?

Undervisningen foregår udenom din normale undervisning på hf.

Hvor foregår undervisningen?

Undervisningen foregår som udgangspunkt hos os på Thy-Mors HF&VUC

Hvordan foregår undervisningen?

Undervisningen foregår på små hold. Den kombinerer ofte teori, praktiske øvelser og brug af digitale hjælpemidler.

Hvilke hjælpemidler lærer man at bruge?

Du vil lære at bruge digitale redskaber som oplæsningsprogrammer, stavekontrol, tekst-til-tale-software og andre læse- og skrivehjælpemidler.

Hvad får man ud af det?

Du vil blive bedre til at læse, skrive og anvende digitale hjælpemidler, hvilket øger selvtillid, trivsel og muligheder på arbejdsmarkedet.

Få hjælp af vores studievejledere

/Har du brug for hjælp til at finde den rette uddannelse? Vores erfarne studievejledere står klar til at guide dig eller hjælpe med at sammensætte det forløb, der passer bedst til dine behov og mål.

Du er altid velkommen til at kontakte studievejledningen – ring til os, send en mail eller book en vejleder via studievejledning.

Telefontid i vejledningen:
Vi kan kontaktes via telefon mandag-torsdag kl.12.30-13.30

Book vejledning